System Wymiany Linków SWL – szanse i zagrożenia

Systemy wymiany linków od wielu lat dostarczają wielu kontrowersyjnych emocji, jedni je chwalą inni ich unikają, nie ulega wątpliwości, że Systemy wymiany linków odegrały ważna rolę w branży SEM (Search Engine Marketing), ale czym właściwie są Systemy wymiany linków i jak można je wykorzystać w pozycjonowaniu stron, tego dowiecie się w tym artykule, przeczytajcie do końca!

SWL - Definicja

System wymiany linków to najczęściej  miejsce, albo raczej platforma, na której można wymieniać się linkami, a w ten sposób łatwo pozyskać ogromna liczbę linków przychodzących, prowadzących do naszej witryny, poprzez dodanie strony do SWL możemy automatycznie stworzyć tysiące linków generowanych automatycznie.

system-wymiany-linków

Jak działają systemy wymiany linków

Najczęściej w skład SWL wchodzą Phrasal Pages, czyli sztucznie tworzone strony w celu generowania ogromnych ilości subdomen, z wygenerowaną automatycznie treścią. Taki sposób linkowania był początkowo bardzo skuteczny, bo w krótkim czasie tworzył duże zaplecze i ruch na stronie. Obecnie jednak właściciele wyszukiwarek internetowych starają sie walczyć z automatami generującymi linki. W tym celu wprowadzają wysokie restrykcje za stosowanie SWL. Powstają czarne listy domen które brały lub biorą udział w SWL.

Systemy wymiany linków charakteryzują się tym, że przekierowania do innych domen nie znajdują się w treści artykułu, tylko w stopce lub innym charakterystycznym wyznaczonym do tego miejscu, najczęściej są niewidoczne dla użytkownika.

Rodzaje Systemów wymiany linków

SWL nie jest jednym rozwiązaniem. Istnieje wiele rodzajów botów tworzących sieć powiązań domen. Boty używają do tego różnych bardziej bądź mniej skutecznych algorytmów. Najbardziej charakterystyczne z nich są opisane poniżej:

Dynamiczny SWL

Charakteryzuje się tym, że linki na stronach partnerów są generowane losowo i rotują co kilka dni.

Statyczny SWL

Polega na tym, że link zamieszczony na stronie zostaje tam na stałe, dopóki nie zostanie usunięty i nie rotuje

Linki dodane przez SWL mogą mieć różny potencjał. Można go porównać na podstawie trzech parametrów: Trust Flow, czyli parametr mocy domeny wyliczany na podstawie jej wieku, Citation Flow, Domain Rating. Parametry te budują wiarygodność domeny (czym wyższe tym bardziej wartościowe powiązania)

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Takie podejście tworzy wiele kontrowersji, szybkie i spektakularne efekty, ale względnie duże ryzyko. Może jednak warto zaryzykować, potencjalne zyski z transakcji z nowymi klientami są obiecujące, ale czy na pewno? Niestety nie. A dlaczego najłatwiej będzie wyjaśnić przyglądając się z perspektywy użytkownika do którego adresowane będą zostawiane linki i przekierowania.

Przekierowania generowane automatycznie przez system wymiany linków są niskiej wartości dla użytkownika, ktoś kto na nie trafi najprawdopodobniej nie będzie zainteresowany treścią do której zostanie przekierowany. Dzieje się tak ponieważ systemy wymiany linków nie są doskonałe. Ich celem jest stworzenie sieci powiązań między stronami. Jednak jeśli chodzi o tematykę tych domen. pozostawiają wiele do życzenia. Takie systemy wstawiają najczęściej niewidoczny dla użytkownika link, a nawet jeśli jest widoczny to bardzo rzadko ma coś wspólnego z tematyką lub słowami kluczowymi – anchor

System wymiany linków jest rozwiązaniem narażającym naszą domenę na duże ryzyko. Obecnie jest to jedno z największych wykroczeń przeciwko zasadom używania wyszukiwarek. Od 2014 roku Google zaczął zaostrzać kary za korzystanie z systemów wymiany linków. Kontrole posunęły sie tak daleko, że niektóre z systemów wymiany linków były ręcznie sprawdzane przez specjalistów google. Głównym powodem kontroli było to, że SWL miały charakter spamu, nie tworzyły wartości dla użytkownika. Wysokie kary za korzystanie z SWL są już normą, ale najskuteczniejszą karą jest dodanie strony do blacklisty, która skutecznie jest blokowana przez wyszukiwarki. Usunięcie strony z blacklisty często zajmuje nawet do kilkunastu miesięcy. Jest to okres straty, czy warto? Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Jak odzyskać pozycję utraconą w wyniku korzystania z SWL

Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który dzięki wiedzy i umiejętnością zoptymalizuje działania tak, aby odzyskać pozycję w jak najkrótszym czasie. Należy jednak pamiętać, że proces usunięcia z filtra wyszukiwarek i blacklist może trwać nawet kilkanaście miesięcy, do długi i skomplikowany proces. Niezbędnym będzie również zaprzestanie z korzystania z SWL

System Wymiany Linków - Wnioski i Podsumowanie

Podsumowując, System wymiany linków to szybkie i niepewne zyski w krótkim czasie obarczone dużym ryzykiem, biorąc pod uwagę tempo wychodzących aktualizacji algorytmów w wyszukiwarkach internetowych, SWL prędzej czy później będą wykrywane i banowane, dlatego stawianie na taki system przy pozycjonowaniu strony nie będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *