Jak skutecznie optymalizować teksty SEO w 7 krokach

Pewnie zastanawiacie się jak optymalizować teksty SEO? Aby teksty publikowane w internecie były skuteczne trzeba postarać się o spełnienie kilku warunków, dzięki którym tekst będzie łatwy w odbiorze dla użytkowników i prawidłowo wczytywany przez wyszukiwarki. W tym momencie należy podkreślić, że pisanie łatwych w odbiorze tekstów dla użytkowników, które przyjemnie się czyta to zupełnie inne zagadnienie. Jak to robić dowiecie się z innego naszego artykułu. Na razie skoncentrujmy się na odpowiednim układzie treści. Z tego artykułu dowiecie się przede wszystkim;

Dobrze stworzony artykuł powinien liczyć co najmniej 600 słów, albo 5000 znaków. Jest to liczba poniżej której teksty nie są indeksowane jako wartościowe przez wyszukiwarki. Oczywiście jeśli w internecie istnieją już podobne teksty, które są dużo dłuższe, bez sensu będzie tworzenie kolejnego artykułu, który nie będzie lepszy od innych konkurencyjnych.

Warto również pamiętać o odpowiednim nasyceniu tekstu słowami kluczowymi. Nasycenie słowami kluczowymi mierzone jest poprzez stosunek ilości słów kluczowych do ilości wszystkich słów w tekście. Oczywiście nie trzeba tego samemu przeliczać wtyczki badające SEO robią to automatycznie.

Tytuł powinien być atrakcyjny i zachęcać do przeczytania całości artykułu. Dobrą praktyką jest wezwanie do działania i obietnica przyszłych korzyści np. Jak skutecznie optymalizować teksty SEO. Więcej o tworzeniu tytułu dowiecie się z innego naszego artykułu. Ciekawostką jest to, ze dodanie liczby w tytule  jest lepiej widziane przez użytkowników. Po prostu tytuły z liczbą są o ok. 30.% chętniej klikane. Nie wiadomo z czego to do końca wynika.

Tekst musi być przejrzysty, aby był widoczny i czytelny powinien być podzielony na nagłówki, czyli sekcje. Podział na sekcje pomaga nie tylko użytkownikom i sprawia, że optymalizacja tekstu jest bardziej skuteczna. Podział tekstu na sekcje pomaga również w usprawnianiu czytania treści przez wyszukiwarki, dzięki temu algorytmy wyszukiwarek w łatwy sposób są w stanie dostać do treści.

Spis Treści - Jak optymalizować teksty SEO

Lubicie scrollować? Chyba wszyscy mają tego dosyć, bardzo często użytkownicy szukają jednej konkretnej rzeczy w tekście, która ich interesuje, cała reszta nie jest potrzebna, dlatego warto im to uprościć. Można zrobić to np. poprzez wstawienie spisu treści. Wtedy można znaleźć w spisie treści szybko zagadnienie którego się szuka i nie trzeba scrollować. Jest to przydatna funkcja szczególnie wtedy gdy artykuł jest rzeczywiście długi np. 12-15 tys. znaków.

Obrazki w tekstach SEO

Ważnym zagadnieniem w  optymalizacji tekstów SEO jest dodawanie mediów takich jak obrazki i filmy. Dzięki temu, teksty są lepiej widoczne i przestępne dla użytkowników. Wstawiając media dobrą praktyka jest wstawianie podpisów pod obrazkami. Podpisy powinny jak najwierniej oddawać tematykę obrazku. Należy również pamiętać o tworzeniu atrybutów ALT (tekst Alternatywny) w obrazkach. Mogą one być wstawione na 2 sposoby, albo jako tekst niewidoczny dla użytkownika (w opisie meta) albo jako właśnie podpisy pod obrazkami. Najlepsze efekty w optymalizacji tekstów SEO daje wpisanie słów kluczowych w miejscu tekstu alternatywnego.

optymalizować-teksty-seo

Krótki adres URL - jak optymalizować teksty SEO

Adres URL, który wyświetla sie w wyszukiwarce powinien być krótki i związany z tematem. Zaleca się, aby długość adresu URL nie przekraczała 70 znaków, w ten sposób wyszukiwarki będą mogły w łatwy sposób zapamiętać i powiązać artykuł z resztą strony.

Nie musisz samemu wszystkiego sprawdzać możesz optymalizować teksty SEO automatycznie. Jeżeli twoja strona została zbudowana przy pomocy WordPressa (70% stron jest w ten sposób zbudowanych) Polecam Ci zainstalowanie Plugin’a do liczenia tych wszystkich parametrów SEO. Najpopularniejszą wtyczka mierząca parametry SEO jest Yoast SEO, jeżeli dopiero rozpoczynasz swoja przygodę z optymalizacja tekstów to powinna Ci w zupełności wystarczyć. Jeżeli chcesz rozwinąć swoje umiejętności w pozycjonowaniu tekstów z całego serca polecam Ci wtyczkę Rank Mach SEO, której sam używam, ma ona dość dużo parametrów, które można ustawić samodzielnie.

SEO

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *